S4006VS3TP
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
S4006VS3TP
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Current - Off State (Max) : 5 µA
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 3.8 A
Mfr : Littelfuse Inc.
Supplier Device Package : TO-251 (V-Pak/I-Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 6 A
Voltage - Off State : 400 V
Operating Temperature : -40°C ~ 110°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 500 µA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 800 mV
Package / Case : TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
SCR Type : Sensitive Gate
Current - Hold (Ih) (Max) : 8 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 83A, 100A
Description : SCR 400V 6A TO251
Contact Now
SCR 400 V 6 A Sensitive Gate Through Hole TO-251 (V-Pak/I-Pak)