IRKL56/12A
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
IRKL56/12A
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Voltage - Off State : 1.2 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 60 A
Mfr : Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 135 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 2.5 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 150 mA
Structure : Series Connection - SCR/Diode
Package / Case : ADD-A-PAK (3 + 2)
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 1310A, 1370A
Current - Hold (Ih) (Max) : 200 mA
Base Product Number : IRKL56
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR, 1 Diode
Description : SCR DBL HISCR 1200V 60A ADDAPAK
Contact Now
SCR Module 1.2 kV 135 A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 2)